ShaindyI603080 ShaindyI603080
  • 30-10-2022
  • Mathematics
contestada

which is the better buy , 4 ounce for $0.98 or 12 ounce for $1.75?

which is the better buy 4 ounce for 098 or 12 ounce for 175 class=

Respuesta :

SantezD653252 SantezD653252
  • 30-10-2022

4 oz for $0.98

12 oz for $1.75

Divide the cost by the ounces to calculate the cost per ounce.

0.98 /4 = $0.245 per oz

1.75 / 12 = $0.14583 per ox

Is better to buy 12 oz for $1.75

Answer Link

Otras preguntas

Leon is a family doctor. In which economic sector does he work? A. primary B. secondary C. tertiary D. quaternary
Write the equation of the line that is parallel to line c and passes through (3,-4).
Paul creates the diagram to help him factor 4x2 + x – 5 by using double grouping. His diagram is incomplete. Which terms should Paul write in squares M1 and M
A researcher was performing a test to check the effect of induced point mutation. But the experimental mouse could not survive. What might be the reason for thi
what is the plce and value of the 2's in the#24229582
PLEASE HELPits about  integers
how do you simplify this?
When was the first permanent European settlement in western North America built
How did the ancient greeks study nature
explain the term injury prevention and give example of wat to prevent at least three specific injuries.