Given,
The initial velocity of the Bugatti Veyron, u=0 m/s
The final velocity of the car, v= 124 m/s
The time period in which the car accelerated from rest to the given speed, t=3.7 s
The acceleration of an object is the rate of change of velocity over an interval of time.
Thus the acceleration is given by,
[tex]a=\frac{v-u}{t}[/tex]On substituting the known values,
[tex]\begin{gathered} a=\frac{124-0}{3.7} \\ =33.5m/s^2 \end{gathered}[/tex]Thus the acceleration of the car is 33.5 m/s²