The velocity can be calculated using the next formula because the velocity is constant
[tex]v=\frac{d}{t}[/tex]where v is the velocity, d is the distance and t is the time.
In our case
t=7.5
d=51 m
We susbtitute
[tex]v=\frac{51}{7.5}=6.8\text{ m/s}[/tex]ANSWER
The velocity is 6.8 m/s