Given data:
* The final velocity of the object is 45 m/s.
* The acceleration of the object is,
[tex]a=2ms^{-2}[/tex]* The time taken by the object to acquire the final velocity is 10 s.
Solution:
The initial value of the velocity by the kinematic equation is,
[tex]\begin{gathered} v=v_o+at \\ v_o=v-at \end{gathered}[/tex]where v is the final velocity, v_o is the initial velocity, t is the time taken by the object to acquire the new velocity,
Substituting the known values,
[tex]\begin{gathered} v_o=45-2\times10_{} \\ v_o=45-20_{} \\ v_o=25ms^{-1} \end{gathered}[/tex]Thus, the initial velocity of the object is 25 meter per second.