Suppose that the scores on a statewide standardized test are normally distributed with a mean of 66 and astandard deviation of 4. Estimate the percentage of scores that were(a) between 58 and 74.%(b) above 74.%(c) below 62.%(d) between 62 and 74.%

ANSWER:
(a) 95.44%
(b) 2.28%
(c) 15.87%
(d) 81.85%
STEP-BY-STEP EXPLANATION:
Given:
μ = 66
σ = 4
We must calculate the value of z in each case depending on the values given, we calculate the value of z as follows:
[tex]z=\frac{x-\mu}{\sigma}[/tex](a) between 58 and 74.
P (58 < x < 74)
[tex]\begin{gathered} P(58We determine these values with the table, just like this:Therefore:
[tex]\begin{gathered} P(z<2)-P(z<-2)=0.9772-0.0228 \\ \\ P(58(b) above 74
P (x > 74)
[tex]\begin{gathered} P(x>74)=1-P(x<74) \\ \\ P(x\gt74)=1-P\left(z<\frac{74-66}{4}\right) \\ \\ P(x\gt74)=1-P\left(z<2\right) \\ \\ P(x\gt74)=1-0.9772 \\ \\ P(x\gt74)=0.0228=2.28\% \end{gathered}[/tex](c) below 62.
P (x < 62)
[tex]\begin{gathered} P(x<62)=P\left(z<\frac{62-66}{4}\right) \\ \\ P(x<62)=P\left(z<-1\right) \end{gathered}[/tex]We determine this value with the table, like this:
Therefore:
[tex]P(x<62)=0.1587=15.87\%[/tex](d) between 62 and 74.
P (62 < x < 74)
[tex]\begin{gathered} P(58