Let the number of hot dogs sold be represented by h and the number of sodas by s.
Each hot dog costs $3 and each soda costs $2. If $78 is made in total, we have the equation to be:
[tex]3h+2s=78[/tex]If a total of 87 hot dogs and sodas combined are sold, we have:
[tex]h+s=87[/tex]We can rewrite the second equation to give:
[tex]s=87-h[/tex]Substituting this value into the first equation, we get:
[tex]\begin{gathered} 3h+2(87-h)=78 \\ 3h-2h+174=78 \\ h=78-174| \\ h=-96 \end{gathered}[/tex]With the calculated value of h, we can get the value of s to be:
[tex]\begin{gathered} s=87-(-96) \\ s=183 \end{gathered}[/tex]Since a negative value is gotten for the number of hot dogs, it does not represent a real-life scenario.