selasie2. Calculate the speed of an object of mass 0.2 kgmoving with a momentum of 3.6 kg m/s. (1 point)A. O22.839 m/sB. 18 m/sC. O4.956 m/sD. 03.135 m/sE. O 33.098 m/s

Given,
The mass is
[tex]m=0.2\text{ kg}[/tex]The momentum of an object is
[tex]p=3.6\text{ kg.m/s}[/tex]To find: Calculate the speed of an object.
Solution:
The momentum of an object is calculated by the formula.
[tex]\begin{gathered} p=mv \\ 3.6=0.2\times v \\ v=\frac{3.6}{0.2} \\ v=18\text{ m/s} \end{gathered}[/tex]Hence, the given option (b) is correct.