Answer
The volume of the container that the gas is in = 874.30 L
Explanation
Given:
Moles, n = 3.2 mol
Pressure, P = 0.095 atm
Temperature, T = 43 °C = (43 + 273.15 K) = 316.15 K
Molar gas constant, R = 0.0821 atm•L/mol•K
What to find:
The volume of the container that the gas occupied.
Step-by-step solution:
The volume of the container that the gas occupied can be calculated using the ideal gas equation.
[tex]\begin{gathered} PV=nRT \\ \\ \Rightarrow V=\frac{nRT}{P}=\frac{3.2mol\times0.0821atm•L/mol•K\times316.15K}{0.095atm} \\ \\ V=\frac{83.058928\text{ }atm•L}{0.095\text{ }atm}=874.30\text{ }L \end{gathered}[/tex]Therefore, the volume of the container that the gas occupied is 874.30 L