The question was long. The problem is in the photo I added.

a. To find the best estimate for the percentage of people who were affected, we need to divide the affected people by the total population and multiply by 100%. Let's see:
[tex]\frac{224,000}{260,000,000}\cdot100\%=0.00086\cdot100\%=0.086\%\approx0.1\%[/tex]The best estimate for the percentage of people who were affected is about 0.1%
b. To complete the statement, apply the proportion:
[tex]\frac{224,000}{260,000,000}=\frac{86}{x}[/tex]Solve for x:
[tex]\begin{gathered} 0.00086=\frac{86}{x} \\ x=\frac{86}{0.00086} \\ x=100000 \end{gathered}[/tex]Approximately 86 out of every 100,000 people in the United States were affected by the 1994 salmonella outbreak.