Solution
For this case we can use the following formula:
[tex]A=P(1+\frac{r}{n})^{nt}[/tex]And we have t= 7 years, n= 4 (quarterly) P = 800 and r= 0.11
and replacing we got:
[tex]A=800(1+\frac{0.11}{4})^{4\cdot11}=2639.31[/tex]Then the balance would be 2639.31$