Blake is going to invest $ 34,000 and leave it in an account for 9 years . Assuming the interest is compounded annually , what interest rate , to the nearest tenth of a percent , would be required in order for Blake to end up with $ 50,000 ?

Respuesta :

r = 4.4%

Explanation:

Principal = P = $34,000

time = t = 9 years

rate = ?

FV = future value = $50,000

n = number of times compounded in a year = 1

Using the compound interest formula:

[tex]\begin{gathered} FV=P(1+r/n)^{nt} \\ \end{gathered}[/tex][tex]\begin{gathered} 50000\text{ = 34000(1 + }\frac{r}{1})^9 \\ 50000=34000(1+r)^9 \\ \frac{50000}{34000}=(1+r)^9 \end{gathered}[/tex][tex]\begin{gathered} 1.4706=(1+r)^9 \\ \sqrt[9]{1.4706}\text{ = 1 + r} \\ 1.0438\text{ = 1 + r} \\ \end{gathered}[/tex][tex]\begin{gathered} 1.0438\text{ - 1 = r} \\ r\text{ = 0.0438} \end{gathered}[/tex]

rate = 4.38%

To the nearest tenth of a percent, r = 4.4%

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico