An electron moving at 4.10 ✕ 103 m/s in a 1.45 T magnetic field experiences a magnetic force of 1.40 ✕ 10−16 N. What angle does the velocity of the electron make with the magnetic field? There are two answers between 0° and 180°. ° (smaller value) ° (larger value)

Respuesta :

ANSWER

[tex]8.46\degree;\text{ }171.54\operatorname{\degree}[/tex]

EXPLANATION

Parameters given:

Speed of electron, v = 4.10 * 10^3 m/s

Magnetic field, B = 1.45 T

Magnetic force, F = 1.40 * 10^(-16) N

To find the angle that the velocity of the electron makes with the magnetic field, apply the formula for magnetic force:

[tex]F=qvB\sin\theta[/tex]

where θ = angle

q = electric charge = 1.6 * 10^(-19) C

Make θ the subject of the formula:

[tex]\begin{gathered} \sin\theta=\frac{F}{qvB} \\ \\ \theta=\sin^{-1}(\frac{F}{qvB}) \end{gathered}[/tex]

Therefore, the angle that the velocity makes is:

[tex]\begin{gathered} \theta=\sin^{-1}(\frac{1.4*10^{-16}}{1.6*10^{-19}*4.1*10^3*1.45}) \\ \\ \theta=\sin^{-1}(0.1472) \\ \\ \theta=8.46\degree \end{gathered}[/tex]

To find the second angle, subtract the angle from 180 degrees:

[tex]\begin{gathered} 180-8.46 \\ \\ 171.54\degree \end{gathered}[/tex]

The angles are:

[tex]8.46\operatorname{\degree};\text{ }171.54\operatorname{\degree}[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico