Mis. Wannon sh Grade Math Due dam an art achty Nay 10, 2001, a ne za posle Monday May 3, 2 The cost of a pak or 12 pencil is while the art of a pack of 12 1. Write a numerical exman showing the morning ucisormus and is of pens 2 Use distribute property to find the total 3. Show all work * Upload the assignment

Respuesta :

We need to purchase 4 packs of pencils and 4 packs of pens.

A pack of pencils costs $3. This means that to purchase four packs, we can multiply the cost of one pack by the number of packs we want to purchase.

$3.00 + $3.00 + $3.00 + $3.00 = $12.00

[tex]3\times4=12[/tex]

However, the distributive property can be completed by using the formula a(b + c), where a is the factor you want to multiply both by.

Since a pack of pencils is $3 and a pack of pens is $5, we can create an expression where a is 4 (this is the amount of packs we want for both pens and pencils), and b and c are the price of a pack of pencils and the price of a pack of pens.

[tex]4(3+5)[/tex]

Then, we will use the distributive property, which states that a(b + c) equals ab + ac. This means we multiply a and b and add the product of a and c to it.

[tex]\begin{gathered} 4\times3=12 \\ 4\times5=20 \\ 12+20=32 \end{gathered}[/tex]

Therefore, to purchase 4 packs of pencils and 4 packs of pens, it will cost $32. Let's check our work:

[tex]\begin{gathered} 3+3+3+3=12 \\ 5+5+5+5=20 \\ 12+20=32 \end{gathered}[/tex]

We still reach 32 dollars, so the final answer is $32. This is determined with 4(3 + 5).

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico