.Explanation
We are told to find the price of the item 4 years from today and 10 years from today
To do so, we will use the model equation given to us
[tex]P(t)=1500(1.019)^t[/tex]
In the first case, the price for 4 years will be when t = 4
So we will have
[tex]\begin{gathered} P(4)=1500(1.019)^4 \\ P(4)=1500\times1.07819 \\ P(4)=1617.29 \end{gathered}[/tex]
So the price 4 years from today will be $1617
In the second case, we will have to calculate the price for 10 years
So we will have
[tex]\begin{gathered} P(10)=1500(1.019)^{10} \\ P(10)=1500\times1207096 \\ P(10)=1810.64 \end{gathered}[/tex]
The price 10 years from today will be $1810