We have a purchase of $1,300,000.
The downpayment is $150,000 and the rest is financed.
We can calculate the amount that is owed as:
[tex]\begin{gathered} C=1,300,000-150,000 \\ C=1,150,000 \end{gathered}[/tex]This amount will be paid in equal amounts, monthly for 20 years.
The interest rate is 16% compounded quarterly.
We have to start by converting the interest rate in a monthly-compounded equivalent rate.
A rate of 16% compounded quarterly (m=3) will be equivalent to a monthly rate r. We can calculate r as:
[tex]\begin{gathered} (1+r)^{12}=(1+\frac{0.16}{3})^3 \\ (1+r)^4=1+\frac{0.16}{3} \\ (1+r)^4\approx1+0.05333 \\ 1+r\approx1.0533^{\frac{1}{4}} \\ r\approx1.013-1 \\ r\approx0.013 \end{gathered}[/tex]We then can calculate the payments as an annuity with r = 0.013 and 20*12 = 240 payments.
We can calculate the amount he will pay each month as:
[tex]\begin{gathered} P=\frac{r\cdot PV}{1-(1+r)^{-n}} \\ P=\frac{0.013\cdot1150000}{1-(1+0.013)^{-240}} \\ P=\frac{14950}{1-1.013^{-240}} \\ P=\frac{14950}{1-0.045} \\ P=\frac{14950}{0.955} \\ P=15654.45 \end{gathered}[/tex]Answer: the monthly payment is approximately $15654.45.