I need some help on this. Im not sure where to start

In the question, we are given the following data.
[tex]\begin{gathered} \text{Veronica's height at birth=0.3}m \\ \text{Veronica's height now =1.5m} \end{gathered}[/tex]Explanation
We can calculate Veronica's height now as a percentage of height then using the formula below;
[tex]\text{Required percentage=}\frac{Height\text{ now}}{\text{Height at birth}}\times100[/tex]Thus;
[tex]\begin{gathered} \text{ Required percentage =}\frac{\text{1.5}}{0.3}\times100 \\ =5\times100 \\ =500\text{ \%} \end{gathered}[/tex]Therefore, veronica's height now as a percentage of her height at birth is
Answer:
500%