Respuesta :

Given data

*The mass of the car is m = 1332 kg

*The given speed is v = 54 m/s

*The given time is t = 6 s

The formula for the impulse experienced by the car is given as

[tex]J=mv[/tex]

Substitute the known values in the above expression as

[tex]\begin{gathered} J=(1332)(54) \\ =71928\text{ kg.m/s} \end{gathered}[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico