Given
The circle graph shows how the annual budget for a company is divided by department.
If the amount budgeted for Media and Engineering combined is $15,000,000,
To find the total annual budget.
Explanation:
Let x be the annual budget.
Since the amount budgeted for Media and Engineering combined is $15,000,000.
Then,
[tex]\begin{gathered} 5\%\text{ }of\text{ }x+15\%\text{ }of\text{ }x=15000000 \\ \frac{5}{100}\times x+\frac{15}{100}\times x=15000000 \\ 5x+15x=15000000\times100 \\ 20x=15000000\times100 \\ x=\frac{15000000\times100}{20} \\ x=15000000\times5 \\ x=75000000 \end{gathered}[/tex]Hence, the annual budget is $75000000.