Given: Lynn invested $35,000 into an account earning 4% interest compounded annually. No withdrawals or deposits were made.
Required: To determine the amount after 5 years.
Explanation: Here we have the following-
[tex]\begin{gathered} P=\text{\$35000} \\ r=\frac{4}{100}=0.04 \\ t=5\text{ years} \end{gathered}[/tex]The formula for compound interest is-
[tex]A=P(1+r)^t[/tex]Substituting the values as-
[tex]\begin{gathered} A=35000(1+0.04)^5 \\ A=\text{\$}42582.85 \end{gathered}[/tex]Final Answer: The amount in Lynn's account after 5 years will be $42582.85