At the movie theatre, child admission is $5.10 and adult admission is $9.10. On Wednesday, twice as many adult tickets as child tickets were sold, for a totalsales of $605.80. How many child tickets were sold that day?

Respuesta :

Let a represents adult and c represents child;

On Wednesday;

[tex]\begin{gathered} a=2c \\ 9.10a+5.10c=605.80 \end{gathered}[/tex]

Then, we substitute the value of a in the equation, we have;

[tex]\begin{gathered} 9.10(2c)+5.10c=605.80 \\ 18.20c+5.10c=605.80 \\ 23.30c=605.80 \end{gathered}[/tex][tex]\begin{gathered} c=\frac{605.80}{23.30} \\ c=26 \end{gathered}[/tex]

26 child tickets were sold that day.

ACCESS MORE
EDU ACCESS