Answer:
[tex]\begin{gathered} a)\text{ 2.26 seconds} \\ b)\text{ 18.10 meters} \end{gathered}[/tex]Explanation:
a) To get the time taken to reach the ground, we set the horizontal and vertical positions equal to one another
Mathematically, we have that as:
[tex]\begin{gathered} z(t)\text{ = y\lparen t\rparen } \\ 8t\text{ = -16t}^2+100 \\ 16t^2+8t-100\text{ = 0} \\ 4(4t^2+2t-25)\text{ = 0} \\ 4t^2+2t-25\text{ = 0} \end{gathered}[/tex]We can proceed to solve for t by using the quadratic equation
We have that as:
[tex]t\text{ = }\frac{-b\pm\sqrt{b^2-4ac}}{2a}[/tex]a is the coefficient of t^2 which is 4 , b is the coefficient of t which is 2, c is the last number which is -25
Substituting the values, we have it that:
[tex]\begin{gathered} t\text{ = }\frac{-2\pm\sqrt{2^2-4(4)(-25)}}{2(4)}\text{ = }\frac{-2\pm\sqrt{4+400}}{8} \\ \\ t\text{ = }\frac{-2\pm\sqrt{404}}{8} \\ \\ t\text{ = -2.76 or 2.26} \end{gathered}[/tex]Since t cannot be negative, we have the time as 2.26 seconds
b) To get her distance from the cliff, we find the value of z(t)
We simply substitute t into the equation for z(t)
We have that as:
[tex]\begin{gathered} \\ z(t)\text{ = 8t = 8\lparen2.26\rparen = 18.10 meters} \end{gathered}[/tex]