Respuesta :

The percent of N in Li3N is 40.22%.

- First, we need to calculate the molar mass of Li3N:

[tex]\begin{gathered} Li=\text{ 6.94 amu} \\ \text{Li x 3= 20.82} \\ N=14.01\text{ amu} \\ Li_3N=34.83\text{ g/mole} \end{gathered}[/tex]

So, the molar mass of Li3N is 34.83 g/mole.

- Second, we calculate the percent of N in the molecule of Li3N:

[tex]\frac{14.01\cdot100}{34.83}=40.22[/tex]

So, the percent of N in Li3N is 40.22%.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico