Joni and Edgar go shopping. She buys 3 baseballs and 2 baseball bat for $90. Edgar buys 5 baseballs and 2 bats for $116. How much does a baseball bat cost? The baseball bat costs $13. The baseball bat costs $25.50.

Respuesta :

Let the cost of each baseball be 'x' and the cost of each baseball bat be 'y'.

Given that 3 balls and 2 bats cost $90,

[tex]3x+2y=90[/tex]

Also given that 5 balls and 2 bats cost $116,

[tex]5x+2y=116[/tex]

Solve the equations using Elimination Method.

Subtract the first equation from second,

[tex](5x+2y)-(3x+2y)=116-90\Rightarrow2x+0=26\Rightarrow x=13[/tex]

Substitute this value in first equation,

[tex]3(13)+2y=90\Rightarrow2y=90-39\Rightarrow y=\frac{51}{2}\Rightarrow y=25.5[/tex]

Thus, the cost of a baseball is $13 while the cost of a baseball bat is $25.5

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico