HakeemT420901 HakeemT420901
  • 30-10-2022
  • Mathematics
contestada

Suppose the ice cream cones cost 2.80 each how many ice cream cones could the coach buy with 42$

Respuesta :

AtalyaI768795 AtalyaI768795
  • 30-10-2022

EXPLANATION

Ice cream cost = $2.80/each

If we have $42, then we can buy 42/2.8 = 15 ice cream cones

Let's call x to the number of ice creams, the appropiate equation would be:

2.8x = 42 [EQUATION]

We can buy 15 ice cream cones

Answer Link

Otras preguntas

Complete el parrafo con la forma correcta de los verbos entre parentesis en el preterite o el imperfect. Lo Solamente ___ (haber) un cuarto. ___ (haber) tres ca
the convex polygon below has 7 sides. find the value of x
Mr. Santos signs up for a plan in which he is offered a discounted rate for cable service for four months. After this period, the cost will be an additional $5
What is the equation of the linear relationship in the table?
Greg is saving up for a new cell phone that will cost him $550: He already has $300 saved. If he would like to buy the phone in four weeks, how much must he sa
a particular plant root grows 1.5 inches per month how many centimeters is in the plant root growing per month 1 in equals 2.54 cm ​
What was the schlieffen plan designed to do
Please help. Find the area
What is the similarity radio ? Answer ASAP !!!!!!!!!!
Mariah babysits for her neighbor every weekend. She earns $10 an hour for babysitting 6 hours each weekend. What term can Mariah use to describe the money she m