First, divide the annual interest by 2 to find the semmiannual rate:
[tex]\frac{(2.1\text{ \%})}{2}=1.05\text{ \%}[/tex]
Each six months period, the current amount of money in the account gets a 1.05% increase. There are 10 periods of 6 months in a time interval of 5 years. Then, the 1.05% increase is appliead 10 times over the $4000 initial deposit.
To apply an increase of 1.05% is the same as multiplying the initial amount by a factor of:
[tex]\begin{gathered} 1+\frac{1.05}{100}=1+0.0105 \\ =1.0105 \end{gathered}[/tex]
To apply that increase 10 times is the same as multiplying the initial amount by a factor of 1.0105 10 times, which is the same as multiplying the initial amount by a factor of:
[tex](1.0105)^{10}[/tex]
Then, the amount of money that she will have in the account after 5 years, is:
[tex]4000\times(1.0105)^{10}=4440.411[/tex]
Therefore, the amount of money in the account after 5 years to the nearest cent, is:
[tex]4440.41[/tex]