Respuesta :

Apply the formula:

d = vo t + 1/2 g t^2

v0= initial velocity = 0

t= time= 3 sec

g= gravity = 9.8 m/s^2

d = 0 + 1/2 (9.8) (3)^2

d= 44.1 m = 44m

ACCESS MORE
EDU ACCESS