Respuesta :

We have to use the following formula

[tex]\frac{EV-IV}{IV}[/tex]

Where EV refers to the ending value ($9,250), IV refers to the initial value ($8,000).

[tex]\frac{9250-8000}{8000}=0.156[/tex]

This is the total return rate.

Now, we find the annual return

[tex](1+R)^{\frac{1}{n}}-1[/tex]

Where R = 0.156 and n = 5 years.

[tex](1+0.156)^{\frac{1}{5}}-1=(1.156)^{\frac{1}{5}}-1=0.029[/tex]

Then, we multiply by 100 to express it in percentage

[tex]0.029\times100=2.9[/tex]

Hence, the answer is C. 2.9%.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico