Respuesta :

Solution:

Given;

[tex]C=90^o,A=52^o,b=219m[/tex]

Thus;

We would apply the tangent ratio given as;

[tex]\begin{gathered} \tan\theta=\frac{opposite}{adjacent} \\ \\ \tan52^o=\frac{BC}{219} \\ \\ BC=219\tan52^o \\ \\ BC=280.3m \end{gathered}[/tex]

Also;

[tex]\begin{gathered} \cos\theta=\frac{adjacent}{hypotenuse} \\ \\ \cos52^o=\frac{219}{AB} \\ \\ AB=\frac{219}{\cos52^o} \\ \\ AB=355.7m \end{gathered}[/tex]

Ver imagen DajourQ482347
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico