We have the following:
[tex]A(t)=P(1+r)^t[/tex]Where A(t) is the amount earned/owed after t years
P is the principal amount
r is the interest rate in decimal for,
[tex]\begin{gathered} A(7)=100\cdot(1+0.07)^7 \\ A(7)=100\cdot(1.07)^7 \\ A(7)=160.578 \end{gathered}[/tex]That is, after that time it has a total of $160.578