Answer:
56.5175 cubic meters.
Explanation:
The volume of the rectangular solid can be found using the formula:
[tex]V=l\times w\times h[/tex]We are given that:
• Length of the room, l = 4.7 meters
,• Width of the room, w = 3.7 meters
,• Height of the room, h = 3.25 meters
Therefore:
[tex]\begin{gathered} \text{Volume,V}=4.7\times3.7\times3.25 \\ =56.5175m^3 \end{gathered}[/tex]The volume of the room is 56.5175 cubic meters.