From Barry's experiment,
[tex]\begin{gathered} \text{Percent that prefered chocolate=}\frac{25}{40}\times100 \\ \text{Percent that prefered chocolate=}\frac{2500}{40} \\ \text{Percent that prefered chocolate=62.5\%} \end{gathered}[/tex]Therefore, we can use this experiment to deduce that 62.5% of the total 1,200 student population prefered chocolate ice cream. Hence, we would have,
[tex]\begin{gathered} \text{Percent that prefered chocolate=}\frac{62.5}{100}\times1200 \\ Percent\text{ that prefered chocolate=0.625x1200} \\ P\text{ercent that prefered chocolate=750 } \end{gathered}[/tex]The result of Barry's experiment shows that 750 students in the school most likely prefer chocolate ice cream