Respuesta :

The cost of the hat is $26.00

The selling price is $24.70

To determine the percentage of change, first calculate the difference (d) between the cost of the hat and the selling price

[tex]\begin{gathered} d=26-24.70 \\ d=1.30 \end{gathered}[/tex]

Next, divide this difference by the cost of the hat and multiply it by 100

[tex](\frac{1.30}{26})\cdot100=5[/tex]

The percent parkup is 5%

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico