Let x be the cost before finance charges of the desktop computer.
The laptop cost $150 more than the desktop; the cost of the laptop is: x+150
For the desktop the interest rate was 7% per year: multiply the cost before finance charges by the interest rate in decimal form to get the finance charges for one year: 0.07x
For the laptop it was 9.5% per year: 0.095(x+150)
As the total finance charges for one year were $303 you get the next equation:
[tex]0.07x+0.095(x+150)=303[/tex]Use the equation to solve x:
[tex]\begin{gathered} 0.07x+0.095x+14.25=303 \\ 0.165x=303-14.25 \\ 0.165x=288.75 \\ x=\frac{288.75}{0.165} \\ \\ x=1750 \end{gathered}[/tex]Use x to find the cost of each computer cost before finance charges:
Desktop computer:
[tex]x=1750[/tex]Laptop:
[tex]x+150=1750+150=1900[/tex]Then, the cost before finance charges is: for the desktop $1750 and for the Laptop $1900