KeedanV710238 KeedanV710238
  • 29-10-2022
  • Mathematics
contestada

if they can cost $36 for 4 gallons what is the unit price per gallon

Respuesta :

CassideeD447338 CassideeD447338
  • 29-10-2022

Given that 4 gallons cost $36

Then one gallon will be

To get x, which is the unit price will be obtained by

[tex]x=\frac{36}{4}[/tex]

=> $9 per gallon

Ver imagen CassideeD447338
Answer Link

Otras preguntas

Please explain to me how to solve this
CAN SOMEONNE HELP ME PLEASE !!!
The _______ was Franklin Roosevelt's program designed to fight the Great Depression
How did new industrial technologies influence the course of world war i?
Three students are chosen from 6 males and 4 females how many ways are there for mary to go on the trip
Please someone help me with this
A right triangle height of 10cm and a hypotenuse of 26cm what is the b
If you tell a friend you don't have any money to lend him when in reality you do, you're demonstrating which of the "reasons for lying"?
Find the length of the missing side of a right triangle if a=6 and c=11
El clima de la costa Guatemalteca es tropical, es decir es ______________________.