Respuesta :

Answer:

There are 233.22g in 4.36 moles of ammonium chloride.

Explanation:

To calculate the grams, it is necessary to use the ammonium chloride (NH4Cl) molar mass (53.49g/mol).

- To calculate the molar mass of NH4Cl, we have to multiply the atomic mass of each element by its subscript:

[tex]\begin{gathered} N:14g/mol*1=14g/mol \\ H:1g/mol*4=4g/mol \\ Cl:35.49g/mol*1=35.49g/mol \\ . \\ NH_4Cl\text{ molar mass=14 + 4 + 35.49} \\ NH_4Cl\text{ molar mass= 53.49g/mol} \end{gathered}[/tex]

If 1 mole of ammonium chloride weighs 53.49g, with a mathematical rule of three we can calculate the grams of 4.36 moles:

[tex]\begin{gathered} 1mole-53.49g \\ 4.36moles-x=\frac{4.36moles*53.49g}{1mole} \\ x=233.22g \end{gathered}[/tex]

So, there are 233.22g in 4.36 moles of ammonium chloride.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico