The variables are:
• a: pounds of almonds
,
• r: pounds of raisins
The total cost is represented by the equation:
[tex]5.20a+2.75r=11.70[/tex]
a. Substituting into the above equation with a = 2, and solving for r:
[tex]\begin{gathered} 5.20\cdot2+2.75r=11.70 \\ 10.40+2.75r=11.70 \\ 10.40+2.75r-10.40=11.70-10.40 \\ 2.75r=1.30 \\ \frac{2.75r}{2.75}=\frac{1.30}{2.75} \\ r\approx0.47 \end{gathered}[/tex]
Priya bought approximately 0.47 pounds of raisins
b. Substituting into the above equation with a = 1.06, and solving for r:
[tex]\begin{gathered} 5.20\cdot1.06+2.75r=11.70 \\ 5.512+2.75r=11.70 \\ 5.512+2.75r-5.512=11.70-5.512 \\ 2.75r=6.188 \\ \frac{2.75r}{2.75}=\frac{6.188}{2.75} \\ r\approx2.25 \end{gathered}[/tex]
Priya bought approximately 2.25 pounds of raisins
c. Substituting into the above equation with a = 0.64, and solving for r:
[tex]\begin{gathered} 5.20\cdot0.64+2.75r=11.70 \\ 3.328+2.75r=11.70 \\ 3.328+2.75r-3.328=11.70-3.328 \\ 2.75r=8.372 \\ \frac{2.75r}{2.75}=\frac{8.372}{2.75} \\ r\approx3.04 \end{gathered}[/tex]
Priya bought approximately 3.04 pounds of raisins
d. Isolating r from the equation, we get:
[tex]\begin{gathered} 5.20a+2.75r=11.70 \\ 5.20a+2.75r-5.20a=11.70-5.20a \\ 2.75r=11.70-5.20a \\ \frac{2.75r}{2.75}=\frac{11.70-5.20a}{2.75} \\ r=\frac{11.70}{2.75}-\frac{5.20a}{2.75} \\ \text{ Simplifying} \\ r=\frac{234}{55}-\frac{104}{55}a \end{gathered}[/tex]