Given:
The mass of the ball is m = 0.15 kg
The acceleration of the ball is
[tex]a=3\times10^4\text{ m/s}^2[/tex]To find the force.
Explanation:
The force can be calculated by the formula
[tex]F=\text{ ma}[/tex]On substituting the values, the force will be
[tex]\begin{gathered} F=0.15\times3\times10^4 \\ =4500\text{ N} \end{gathered}[/tex]Thus, the Sosa exerts 4500 N of force on the ball.