You want to buy a $239,000 home and you plan to pay 5% as a down payment and take out a 30 year loan for the rest. How much is the loan amount going to be?

Respuesta :

Answer:

$227,050

Explanation:

The cost of the home = $239,000

Downpayment = 5%

First, calculate the amount to be paid as a downpayment:

[tex]\begin{gathered} Downpayment=5\%\text{ of \$239,000} \\ =\frac{5}{100}\times239,000 \\ =5\times2390 \\ =\$11,950 \end{gathered}[/tex]

Next, subtract the downpayment from the cost of the home:

[tex]\begin{gathered} Loan\;Amount=Cost-Downpayment \\ =239,000-11,950 \\ =227,050 \end{gathered}[/tex][tex]\begin{gathered} Loan\;Amount=Cost-Downpayment \\ =239,000-11,950 \\ =\$227,050 \end{gathered}[/tex]

The loan amount will be $227,050.

ACCESS MORE
EDU ACCESS