Given:
Approval rating = 42%
Number of people chosen = 8
Let's solve for the following:
• (a). Find the probability that 5 of the 8 people approve of the job President Biden is doing.
Here, we are to apply Binomial distribution.
Apply the formula:
[tex]P\left(X=x\right)=^nC_x*p^x*1-p^{n-x}[/tex]We are to solve for P(X = 5).
Where:
n = 8
x = 5
p = 42% = 0.42
We have:
[tex]\begin{gathered} P(X=5)=^8C_5*0.42^5*(1-0.42^)^{8-5} \\ \\ \end{gathered}[/tex]Solving further:
[tex]\begin{gathered} P(X=5)=(\frac{8!}{5!(8-5)!})*0.013069*(0.58)^3 \\ \\ P(X=5)=56*0.013069*0.195112 \\ \\ P(X=5)=0.143 \end{gathered}[/tex]Therefore, the probability that 5 of the 8 people approve is 0.143
• (b). , Find the probability that at most 3 of the 8 people approve of the job President Biden is doing.
Here we are to solve for P(X≤ 3).
We have:
[tex]\begin{gathered} P(X\leq3)=(^8C_0*0.42^0*0.58^8)+(^8C_1*0.42^1*0.58^7)+(^8C_2*0.42^2*0.58^6)+(^8C_3*0.42^3*0.58^5) \\ \\ P(X\leq3)=0.0128+0.0742+0.1880+0.2723 \\ \\ P(X\leq3)=0.5473 \end{gathered}[/tex]Therefore, the probability that at most 3 people approve is 0.5473
• (c)., Find the probability that at least 3 of 8 people approve of the job President Biden is doing.
We have:
[tex]P(x\ge3)=(^8C_3*0.42^3*0.58^5)+(^8C_4*0.42^4*0.58^4)+(^8C_5*0.42^5*0.58^3)+(^8C_6*0.42^6*0.58^2)+(^8C_7*0.42^7*0.58^1)+(^8C_8*0.42^8*0.58^0)[/tex]Solving further:
P(x ≥ 3) = 0.2723 + 0.2465 + 0.1428 + 0.0517 + 0.0107 + 0.000968 = 0.7250
ANSWER:
• (a). 0.143
• (b). 0.5473
• (c). 0.7250