Respuesta :

Before starting to do any calculations we must verify that the reaction is balanced. To do this we count the atoms of each element on both sides of the reaction.

We have:

Cu - 2 atoms

Ag - 2 atoms

N - 2 atoms

O - 6 atoms

The reaction is balanced. So we can proceed.

By stoichiometry, one mole of copper (Cu) will produce 2 moles of silver (Ag). So if we have 50 moles of Copper will be produced 100 moles of silver.

To find the mass of silver we will use the molar mass:

[tex]\begin{gathered} Mass\text{ of silver= Given mol Ag}\times\frac{\text{Molar mass, g Ag}}{1molCu} \\ Mass\text{ of silver= 100 mol Ag}\times\frac{\text{107.9 g Ag}}{1molCu}=10790g=10.79kg\text{ Ag} \end{gathered}[/tex]

The mass of silver will be 10.79 kg of Ag

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico