Answer:
3670 lb.
Explanation:
If we measure the force in pounds, distance in ft and time in hours, then the force need to keep the car from skidding is given by
[tex]F=k\frac{wv^2}{R}[/tex]where k is a constant, w = weight, R = radius of the path, and v = velocity of the car.
Now we know that when v = 45 mph, w = 1800 lb, R = 425, and F = 2600 lb; therefore,
[tex]2600=k\frac{1800\cdot(45)^2}{425}[/tex]and we need to solve for k.
simplifying the above gives
[tex]2600=k(8576.4705.\mathrm{})[/tex]solving for k gives
[tex]\boxed{k=\frac{221}{729}}[/tex]Now that we have the value of k, we can find the force needed for
There seemes to be a technical issue with the answer tab. So I wont be able to complete the explanation. But you can find the force by F = (221/729)*(1800*(55^2))/450.