Given that the resistance of the resistor is R = 1500 ohm.
The power of the resistor is P = 2.75 W
We have to find the maximum potential difference on the resistor.
The formula to find the potential difference is
[tex]\begin{gathered} P\text{ = }\frac{V^2}{R} \\ V=\sqrt[]{P\text{ R}} \end{gathered}[/tex]Substituting the values, the potential difference will be
[tex]\begin{gathered} V=\sqrt[]{2.75\times1500} \\ =64.2\text{ V} \end{gathered}[/tex]Thus, the maximum potential difference is 64.2 V.