Given:
The radius of the circle = 2.4 kilometers
The measure of the arc = 150°
The length of the arc is given by the formula:
[tex]A=\theta\cdot r[/tex]Note: we will convert the angle from degrees to radian
So, the length of the arc =
[tex](150\cdot\frac{\pi}{180})\cdot2.4=\frac{150}{180}\cdot2.4\cdot\pi=2\pi[/tex]So, the answer will be option D. 2π km