Let's call C the event of a weekday having sales more than $100, so the probability of this event is given by P(C) = 0.75.
Let's call C~ the complementary event (the sales being less than $100). The probability of C~ is given by:
[tex]\begin{gathered} P(C)+P(C\text{\textasciitilde})=1 \\ 0.75+P(C\text{\textasciitilde})=1 \\ P(C\text{\textasciitilde})=1-0.75 \\ P(C\text{\textasciitilde})=0.25 \end{gathered}[/tex]Then, if we have 3 sales, the probability of all 3 not having sales more than $100 is:
[tex]\begin{gathered} P=P(C\text{\textasciitilde})\cdot P(C\text{\textasciitilde})\cdot P(C\text{\textasciitilde}) \\ P=0.25\cdot0.25\cdot0.25 \\ P=0.015625 \end{gathered}[/tex]So the probability is 0.0156 or 1.56%.