JewelH
contestada

PLEASE HELP ME!!!!!!!!! EMERGENCY!!!!!! WILL GIVE BRAINLY AND RATING!!!!!!!!!

The price of Philip's favorite candy has been reduced by 15¢ per piece. Philip buys 14 pieces and spends $3.22.

What is the regular price of each piece of candy?

By the way, this is a multi step linear equation.