Given data:
* The initial velocity of the ball is 32 m/s.
* The acceleration due to gravity of the ball is,
[tex]g=9.8ms^{-2}[/tex]* The final velocity of the ball is 0 m/s.
Solution:
(a). By the kinematics equation, the maximum height of the ball is,
[tex]v^2-u^2=-2gh[/tex]where v is the final velocity, u is the initial velocity, h is the maixmum height, and g is the acceleration due to gravity,
Substituting the known values,
[tex]\begin{gathered} 0-(32)^2=-2\times9.8\times h \\ 1024=19.6h \\ h=\frac{1024}{19.6} \\ h=52.24\text{ m} \end{gathered}[/tex]Thus, the maximum height of the ball is 52.24 m.
(b). By the kinematic equation, the time taken by the ball to reach the maximum height is,
[tex]\begin{gathered} v-u=-gt \\ 0-32=-9.8\times t \\ 32=9.8t \\ t=\frac{32}{9.8} \\ t=3.26\text{ s} \end{gathered}[/tex]Thus, the time taken by the ball to reach the maximum height is 3.26 seconds.