m> ma- A diThe mean distance of a moon from a planet is 2.5x10° miles. Assuming that the orbit of the moon around the planet is circular with 1 revolution taking 29.8 days and1 day on this planet taking 22 hours, find the linear speed of the moon. Express your answer in miles per hour.14 cm

Respuesta :

Circular Motion

When a body has a uniform circular motion, its distance to a fixed point is always the same and it travels at equal angles in equal amounts of time.

We are given the equation of a circle as:

[tex]y^2+x^2=r^2[/tex]

Where x is the horizontal distance and y is the vertical distance. The parametric equations for this motion are:

x = r cos θ

y = r sin θ

Differentiating with respect to time:

x' = -r sin θ θ'

y' = r cos θ θ'

Where θ' is the angular speed. The linear speed is defined as:

[tex]v=\sqrt[]{x^{\prime}^2+y^{\prime2}}[/tex]

Substituting:

[tex]v=r\theta^{\prime}[/tex]

The angular speed is the number of radians traveled per unit of time.

The moon travels 29.8 days of 22 hours each per revolution, that is,

29.8*22 = 655.6 hours per revolution. The angular speed is:

[tex]\theta^{\prime}=\frac{2\pi}{655.6}=0.0095839\text{ rad/h}[/tex]

Finally, the linear speed is:

[tex]\begin{gathered} v=2.5\cdot10^5\cdot0.0095839 \\ v=2,396\text{ mi/h} \end{gathered}[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS