Respuesta :

Answer

1.76 grams CO2

Explanation

Given data:

Reacting mass of oxygen = 1.60 grams

What to find:

Mass of carbon dioxide produced in grams.

Step-by-step solution:

The first step is to write the balanced chemical equation for the reaction.

[tex]2C_2H_2+5O_2\rightarrow4CO_2+2H_2O[/tex]

From the Periodic Table:

The Molar mass of CO2 = 44.01 g/mol

The Molar mass of O2 = 31.998 g/mol

So from the balanced chemical equation for the reaction;

5 mol O2 produced 4 mol CO2.

In grams, it implies

(5 mol x 31.998 g/mol) = 159.99 g O2 produced (4 mol x 44.01 g/mol) = 176.04 g CO2

Hence, 1.60 g O2 will produce:

[tex]\frac{1.60g\text{ }O_2\times176.04g\text{ }CO_2}{159.99g\text{ }O_2}=1.76\text{ grams }CO_2[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico