Respuesta :

Answer: acceleration = 0.62 m/s^2

Explanation:

Acceleration is defined as rate of change in velocity. Thus,

acceleration = (v2 - v1)/t

where

v1 is the initial velocity

v2 is the final velocity

t is the change in time

From the information given,

v1 = 1.5

v2 = 7.25

t = 9.25

Thus,

acceleration = (7.25 - 1.5)/9.25 = 5.75/9.25

acceleration = 0.62 m/s^2

Alternatively,

[tex]\begin{gathered} acceleration\text{ = }\frac{(7.25\text{ - 1.5\rparen}}{9.25} \\ acceleration\text{ = 0.62 m/s}^2 \end{gathered}[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico