Based on a survey, assume that 45% of consumers are comfortable having drones deliver their purchases. Suppose that we want to find the probability that when sixconsumers are randomly selected, exactly three of them are comfortable with delivery by drones. Identify the values of n. x. p. and q.

Respuesta :

Based on a survey, assume that 45% of consumers are comfortable having drones deliver their purchases. Suppose that we want to find the probability that when six

consumers are randomly selected, exactly three of them are comfortable with delivery by drones. Identify the values of n. x. p. and q.

In this problem, we have a Binomial Probability Distributions

where

p -----> The probability of success on each trial

q -----> the probability of failure

p=45%=0.45

q=1-0.45=0.55

n=6

x=3

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico